XXIII. LIONS GRAND PRIX Udine 21. ožujka, Zagreb 4. i Rijeka 22. do 24. travnja 2017.

LionsHR Adminis... 27 travnja, 2017 - 14:18

XXIII. LIONS GRAND PRIX

Udine 21. ožujka, Zagreb 4. i Rijeka 22. do 24. travnja 2017.

Nakon izlučnih natjecanja održanih u Udinama (21. ožujka u Konzervatoriju „G. Tomadini“ i predsjedavanjem prof. Uga Cividinija); u Zagrebu pod budnim okom Rozine Marije Milčić, stručni ocjenjivački sud (Tonko Ninić-predsjednik, Žorž Draušnik, Jana Haluza, Zdenka Hesky, Katarina Krpan, Đuro Tikvica, Josip Nalis) od ukupno prijavljenih 29 glazbenika u riječku poluzavršnicu upućena su 14 kandidata.

Riječkom izlučnom natjecanju pristupilo je devetnaest kandidata od kojih je ocjenjivački sud (Vladimir Babin, Igor Vlajnić, Olivera Mirković, Nada Matošević-Orešković, Olga i Bojan Šober) petoro uvrstio u poluzavršnicu.

Na završni koncert plasiralo se dvanaestoro finalista iz Hrvatske, Italije, Srbije te Bosne i Hercegovine. U dupkom punoj Svečanoj dvorani Zajednice Talijana Rijeka, u zasigurno najljepšoj koncertnoj dvorani u Rijeci, program su vodili Olga i Bojan Šober, pozdravili prisutne goste iz Italije, visoke dužnosnike LIONS-a Hrvatske kao i predstavnike drugih klubova.

Nakon što su svi imenovani pozdravili skup i čestitali LC Rijeka na ovakvom događaju koji izdaleka nadilazi okvire granice distrikta, bilo kvalitetom, sadržajem ili porukama, riječ su preuzeli mladi glazbenici. Gledatelji su u jednom dahu odslušali svih dvanaest kandidata znajući da ocjenjivačkom sudu neće biti lako.

Prvi puta u 23 godine postojanja ove manifestacije i najstarije distriktualne aktivnosti Prva nagrade nije dodijeljena!Jednostavno – ocjenjivački sud je jednoglasno odlučio da nitko od kandidata nije toliko iskočio, toliko iznenadio vrsnošću koja je resila prijašnja natjecanja i koja je iznjedrila jednog Stjepana Hausera, Anu Rucner, Filipa Faka, Brunu Vlaheka, Stjepana Tudora, Marka Grazianija i mnoge druge.

Nagrade su osvojili:

Najbolji interpret djela Hrvatskog autora

ALVIN ĆUĆIĆ, klavir, Rijeka

2. nagrada (ex aequo)

DARIJA AUGUŠTAN, sopran, Zagreb

MATEJ MIJALIĆ, violina, Rijeka

3. nagrada (duo)

FEDERICO MARTINELLO, klarinet, Udine

RICCARDO BURATO, klavir, Udine

Nagrada publike

HANA RABADAN, violončelo, Zagreb

Nagrada LC Kontesa Nera (mjesec dana boravka u glazbenom kampu u Austriji)

PAULO RUŠNOV, harmonika, Pula

Nagrada Hrvatske glazbene mladeži HGM

Nastup u sklopu sezone 2017.-18.

HANA RABADAN, violončelo, Zagreb

Nagrada Kvarteta Rucner (ex aequo)

Nastup s Kvartetom u sezoni 2017.-18.

NIKOLINA HRKAČ, sopran, Zagreb

LANA MALETIČ, mezzosopran, Beograd

Nagrada guvernera distrikta

Silvester Pulić, klavir, Opatija

Nagrade su predavali visoki gosti iz Italije, Cinzia Cosimi ispred guvernera Distrikta 108 TA2 Gianni Doviera zahvalivši domaćinima na prijemu, prijateljstvu i divnoj suradnji naša dva distrikta rekavši kako glazba i lajonizam jednostavno ne poznaju granice.

Predsjednica Anita Ban je zahvalila gostima i svima koji su doprinijeli da ovakav veliki događaj bude realiziran. Istaknula je kako je LC Rijeka prepoznao međunarodne aktivnosti kao svoj način približavanja i okupljanja mladih. „Ovakav Grand Prix zasigurno ne bi bio toliko uspješan bez svekolike pomoći naših mladih nasljednika, LEO kluba Rijeka.

Predsjednica LEO kluba Rijeka Merlinda Ljušaj naglasila je sve tješnju suradnju sa svojim matičnim klubom i zadovoljstvo što imaju prigodu pomagati i služiti iako imaju i slobodu vođenja samostalnih aktivnosti na koje su tako ponosni.

„Sretni smo što je ovim natjecanjem premašena brojka od 1500 sudionika dosadašnjih natjecanja“ rekla je PDG Olga Šober, predsjedavajuća žirija i ove distriktualne aktivnosti. „Svakako moram i želim ovom prigodom zahvaliti svima koji su dali sebe, svoja sredstva i vrijeme da se ovi mladi tako dobro osjećaju a time bih odala i posebno priznanje voditeljici natjecanja u Zagrebu, Rozini Mariji Milčić“

Predsjednica Zajednice Talijana, gospođa Orietta Marot je naglasila važnost ovakve suradnje koja spaja zemlje naše regije s jednim jedinim razlogom, predstaviti sebe, svoju umjetnost, svoje sposobnosti i na taj način govoriti o sebi i svojoj umjetnosti.

Past direktor Šober je, predajući pehar guvernera Gorana Šarića mladom pijanisti iz Opatije ispričao guvernerovu odsutnost višom silom jer, kako reče: „Upravo je na zajedničkoj večeri s prošlogodišnjim predsjednikom naše Asocijacije   IPIP Jitsuhirom Yamadom koji je u posjeti našem Splitu“. Pozdravio je sve sudionike i goste ispred i u ime Guvernera prenijevši njegovu poruku: “Ponosni smo na dostignuća svih mladih umjetnika koji su svoje prve korake napravili na ovom natjecanju a danas više nego dostojno predstavljaju našu domovinu u svijetu. Želim i svima vama, dragi umjetnici, da slijedite njihov primjer i budete lučonoše svoje generacije ka boljem sutra“.

Jedan od čudesnih tren bio trenutak kada je mladi jedanaestogodišnji Viktor Jajaš, usprkos svojoj slabovidnosti, predivno otpjevao dvije talijanske canzone pobravši ogroman aplauz.

U završnom obraćanju, predsjednica Anita Ban je pozvala sve goste, natjecatelje i ocjenjivački sud na mali domjenak koji su pripremili članovi i članice Lions i LEO kluba Rijeka. Naime, Grand Prixom LC Rijeka obilježava svoju 25. obljetnicu postojanja (16.04.1992) a na domjenku se, već tradicionalno, dodjeljuje pehar najboljem kulinarskom chefu LC Rijeka.

Ocjenjivački sud je jednoglasno proglasio Olgu Simčić za Chefa godine za njen tuna-namaz.

Vaš PID Bojan Šober