Veliko srce članova Leo kluba Marsonia iz Slavonskog broda pokrenulo mlade u akciji za pomoć stradalima u poplavama

LionsHR Adminis... 3 lipnja, 2014 - 20:48

Članovi Leo kluba Marsonia iz Slavonskog Broda su u ponedjeljak, 19. svibnja 2014., pokrenuli veliku humanitarnu akciju prikupljanja pomoći za ljude stradale u poplavama koje su pogodile cijelu regiju. U suradnji s Kauflandom osmislili smo koncept akcije. Na ulazu/izlazu Kauflandovog centra u Slavonskom Brodu postavili smo košaru u koju smo, uz pomoć naših članova, počeli skupljati donacije. Odlučili smo da prikupljene stvari ne vozimo u sabirne centre jer se, prema informacijama s terena, pomoć iz centara jako sporo distribuira dalje. Odlučili smo da sami, uz pomoć naših kontakata, nađemo sela koja su pogođena poplavama, a da do njih ne stiže nikakva ili skroz mala pomoć. Upravo tako smo akciju prezentirali kupcima Kauflanda, koji su nas pozorno slušali na ulazu. Akcija je bila „boom“, i odaziv ljudi bio je puno, puno veći od očekivanog. Nedostajalo nam je volontera koji će nam pomoći u provođenju akcije. Na facebooku smo oglasili akciju i problem koji imamo, a volonteri su se počeli javljati sa svih strana. Tako su nam se priključile cure sa Učiteljskog fakulteta u Slavonskom Brodu, dečki iz Moto kluba Brod, članovi KUD-a „Lovor“ iz Trnjana i hostese Slavonskog Broda. Prvi dan, ponedjeljak, skupili smo 3 kombija puna hrane, higijenskih potrepština, vode, sredstava za čišćenje, dezinfekcijskih sredstava… i dostavili ih potrebitima. Dva kombija su otišla u Cernu i jedan u Nijemce. Pljesak kojim su nas ispratili dao nam je povod da se sutra trudimo još više. U utorak smo odvezli 3 kombija i 2 osobna automobila puna potrepština u Bazik, malo selo u blizini Orašja. Situacija koju smo tamo zatekli bila je jako loša. Ljudi bez struje, vode, bez goriva na benzinskim postajama, bez signala na mobitelu, stari ljudi koji su zatočeni u svojim kućama, a pomoći nigdje. Naš konvoj, kažu stanovnici, riješili su im muke barem na neko vrijeme i nisu znali kako da se zahvale. Treći dan, u srijedu, skupili smo dva kombija i dva „caddyja“ puna potrepština. Malo selo Modrički Lug, pored Odžaka, nije bilo u puno boljoj situaciji o Bazika. Oni su imali struju, ali nisu imali cestu. Umjesto ceste, koju je razorila voda, imali su šljunak i pomoć je jako sporo ili nikako dolazila do njih. Naš konvoj kojem se priključilo i 2 puna osobna automobila, u njima su izazvali oduševljenje i opet – riječi hvale. Akcija se nastavila u četvrtak i nastavlja se u petak. Sve što skupimo u ta dva dana vozimo u pravcu Doboja i Maglaja, jer je tamo, kažu naši poznanici s tog područja, situacija alarmantna.

U ovih nekoliko dana uspjeli smo pokrenuti kritičnu masu ljudi koji su spremni pomagati ne samo u ovakvim trenucima, nego i ubuduće. Ljudi koji jedni drugima ne znaju imena, a uspjeli su se savršeno organizirati. Ljudi koji pričaju malo, a rade puno. Ljudi koje nikakva birokracija ne može spriječiti da nekome pomognu. Ljudi koji rade konkretne stvari i brzo reagiraju.

Svi oni oduševljeni su inicijativom, akcijom i samom idejom o Leo klubovima i glavno pitanje u protekla tri dana bilo je: „Kako mogu i službeno postati član leo kluba Marsonia?“ Lako, samo dođite na slijedeći sastanak… :-)

Za kraj, jedno veliko hvala svim brodskim poduzećima koja su prepoznala naš rad i priključila se na razne načine, što donacijama, što transportom. Hvala Lions klubu Slavonski Brod na velikoj pomoći, hvala stanovnicima sela Ruščice koji su svoje prikupljene stvari prepustili nama jer su vjerovali da će stići na pravo mjesto, hvala i svima onima koji će se akciji još uvijek priključiti... Najveća zahvala ide trgovačkom centru Kaufland i njegovom voditelju Zoranu Mrkiću. Da nije bilo njih, ne bi bilo ni ove akcije.

We serve!
Sara Ilakovac, predsjednica Leo kluba Marsonia