PREDAVANJE O ONEČIŠĆENJU ZRAKA U ORGANIZACIJI LIONS KLUBA SPLIT

LionsHR Adminis... 6 ožujka, 2017 - 19:38

PREDAVANJE O ONEČIŠĆENJU ZRAKA U ORGANIZACIJI LIONS KLUBA SPLIT

"Onečišćenje zraka kao posljedica tehnološkog razvoja ili gospodarske krize".

Visoke koncentracije onečišćujućih tvari u zraku predstavljaju opasnost za zdravlje ljudi, a najranjivije skupine su djeca, starije osobe, oboljeli od astme i drugih respiratornih i srčanih bolesti. U interesu svake zemlje jest postići razinu kvalitete zraka koje ne ugrožava i ne utječe negativno na ljudsko zdravlje i okoliš.

Toj interesantnoj temi bilo je posvećeno predavanje održano 21.veljače 2017. godine u organizaciji člana LC Split Nikše Prezzija. Predavanje je održao mr.sc. Nenad Periš, dipl.ing. kem. iz Službe za zdravstvenu ekologiju Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije. Prikazao je koja su najčešća onečišćenja zraka i kako nastaju, razmjere globalnog onečišćenja zraka te osobitosti ozonskog omotača. Uz to je prezentirao i najveće zagađivače zraka u gradovima te način mjerenja onečišćenja zraka. Posebno se osvrnuo na našu lokalnu sredinu u kontekstu problematike onečišćenja šireg i užeg splitskog područja, usporedivši referentne vrijednosti za velike europske gradove sa Splitom. Upoznao je slušateljstvo s ugradnjom mjerne stanice i velikog display-a u splitskoj luci s podatcima o kvaliteti mora i zraka. Nezaobilazan dio prikaza je bila vrlo aktualna tema gradskog odlagališta otpada na Karepovcu i njegove moguće sanacije.

Ovim predavanjem LC Split nastavlja podizanje svijesti o problemima naše aktualne društvene zbilje.