Poster mira za Lions godinu 2021./2022.

Slika korisnika Zlatko Janković-Miloš
Zlatko Janković... 16 studenog, 2021 - 07:36
1.	EMA ŠARČEVIĆ, 11. godina, 5.d, OŠ “ Srdoči“, Rijeka, mentor: Ivana Dužević, LC Korzo Rijeka

Poster mira za Lions godinu 2021./2022.

Dragi Lions prijatelji,

u našem Distriktu-126 završen je ovogodišnji natječaj “Poster mira” koji Lions klubovi širom svijeta organiziraju u više od 180 zemalja.

Međunarodno natjecanje “Poster mira” pokrenuo je Lions Clubs International davne 1988. godine, a u Hrvatskoj se natječaj provodi već niz godina u organizaciji LC Mursa Osijek.

Svake godine moto natječaja je različit, a djeca uzrasta 11, 12 i 13 godina iz svih dijelova Hrvatske, potaknuti svojim profesorima u školama i Lions klobovima, crtaju radove i na taj način vizualno izražavaju svoju viziju zadane teme.

Naziv ovogodišnjeg natječaja “Poster mira”  tematski se nadovezuje na natječaje prethodnih godina: “Proslava mira” (2016./2017.), “Budućnost mira” (2017./2018.), “Ljubaznost” (2018./2019.), “Put mira” (2019./2020.), “Mir kroz služenje” (2020./2021.).

Prevladavajući nove izazove koje je donijela neviđena globalna pandemija, više nego ikada, slavimo stvari koje nas održavaju međusobno povezanima, povezanima s našim zajednicama ali i svima zajedno širom svijeta. U skladu s tim, tema ovogodišnjeg natječaja za “Poster mira” bila je "Svi smo povezani".

Pristigli dječji radovi ranijih godina izlagani su u Osijeku (Arheološki muzej, Dječje kazalište Branka Mihaljevića Osijek, Galerija Waldinger, Učiteljski fakultet...).

Osim likovnog stvaralaštva djece, projekt “Poster mira” ima edukativnu i mirotvornu svrhu. Posebno nam je zadovoljstvo stoga što se u realizaciju ovogodišnjeg “Poster mira” uz LC Mursa uključio i LC Vukovar te OŠ Nikole Andrića Vukovar i OŠ Antuna Bauera. Izložbu i projekt “Poster mira” ove godine u ime grada Vukovara podupire i gradonačenik, gospodin Ivan Penava.

Pristiglo je ukupno 134 rada iz 22. osnovne škole iz svih dijelova Hrvatske (Sisak, Ogulin, Dvor, Zagreb, Belišće, Osijek, Bilje, Kneževi Vinogradi, Petrinja, Rijeka, Đakovo, Glina, Umag, Valpovo, Petrijevci, Sikirevci, Budrovci, Obrovac Sinjski).

Distriktualno povjerenstvo za ocjenjivanje radova u sastavu: izv.prof.dr.art. Jelena Kovačević, izv.prof.dr.art. Goran Kujundžić, doc.dr.art. Marko Šošić s Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti Osijek, Odsjeka za umjetnička područja pregledalo je sve radove.

Nagrade su osvojili:

1. EMA ŠARČEVIĆ, 11. godina, 5.d, OŠ “ Srdoči“, Rijeka, mentor: Ivana Dužević, LC Korzo Rijeka
  2. MIJA BRATALJENOVIĆ, 13. godina, 7.b,  OŠ Vladimira Nazora, Đakovo, mentor: Marka Grbeša, LC Đakovo
  3. MARTA GEA VUKSANOVIĆ, 11. godina, 5.c, OŠ Viktorovac, Sisak, mentor: Irina Đurić, Zagreb LC Zrinjevac
  4. a) ANTONIO JURIĆ, 13. godina, 6. razred, Centar za odgoj i obrazovanje „Vinko Bek“, Zagreb, mentor: Tanja Parlov, Zagreb LC Zrinjevac b) IVAN GRABOVČIĆ, 13. godina, 6. razred, Centar za odgoj i obrazovanje „Vinko Bek“, Zagreb, mentor: Tanja Parlov, Zagreb LC Zrinjevac

Svečano proglašenje pobjednika i virtualna izložba radova uz prigodan glazbeni program održat će se 20.11.2021.godine u 1800 sati preko ZOOM-a.

Svi pristigli radovi bit će izloženi u Osnovnoj školi Antuna Bauera u Vukovaru, a izložba radova bit će otvorena 24.11.2021. godine.

Pobjednicima će biti uručene prigodne nagrade:

1. mjesto: poklon bon firme Links u vrijednosti 1500 kn, školski pribor, ruksak
  2. mjesto: poklon bon firme Links u vrijednosti 1000 kn, školski pribor, ruksak