PDG BORUT BORJA KOPANI (IN MEMORIAM)

LionsHR Adminis... 29 studenog, 2020 - 15:14

BORUT BORJA KOPANI (IN MEMORIAM)

U četvrtak, 26.11.2020.godine, prestalo je kucati veliko lionističko srce našeg člana i prijatelja,  Boruta-Borje Kopanija.

Teško je u nekoliko rečenica opisati život čovjeka koji je bio poznati Opatijac, veliki filatelist, turistički djelatnik, dugogodišnji član Lions kluba Opatija, Guverner Lions Districkta 126 – Hrvatska u Lions godini 2007/08., a u mladosti i poznati sportaš.

Vjerojatno je primjerena izjava jedne naše članice koja je napisala; „Opatija i Hrvatska su sada nenadoknadivo siromašniji za jednog  iznimnog i nesvakidašnjeg čovjeka“.

Iz objavljenih životopisa saznajemo da je Borut-Borja Kopani rođen je 26.08.1941. godine u Zagrebu, osnovno i srednje obrazovanje završio je u Opatiji, a zvanje dipl.oec stekao je na Ekonomskom fakultetu u Rijeci. Obavljao je odgovorne  dužnosti u društvenom i gospodarskom životu svoga Grada Opatije kojeg je neizmjerno volio i cijenio.  Bio je rukovodećim pozicijama u nekadašnjem turističkom divu „Kvarner Express“, od 1968 do 1973. obavljao je i dužnost generalnog direktora Saveznog centra za obrazovanje instruktora u ugostiteljstvu. bio je također na čelu poduzeća „Parkovi i plaže „Slatina“ i Adria Gradnja Commerc, nakon čega je krenuo u poduzetničke vode sve do umirovljenja 2004.godine .

Bio je potpuno posvećen svime čime se bavio, volio je u potpunosti ovladati materijom, ali ne je zadržati samo za sebe, već je podijeliti, poučiti, pomoći i uvijek težiti biti bolji. Odgovornost prema obvezama koje je preuzimao bila je nevjerojatna, teško ga je bilo koji razlog mogao skreniti s kursa. Njegovu dinamiku ponekad nije bilo lako pratiti, ali je zato svoje suradnike jako cijenio i poticao.

Jedan je od začetnika i osnivača Lions kluba Opatija, osnovanog 06.lipnja 1998.godine. Njegova je aktivnost od samih početaka rada kluba postala prepoznatljiva.

Kreativan, poduzetan i  odlučan u provođenju humanitarnih programa pomoći potrebitima, uvijek sa željom prezentacije svog opatijskog kraja i turizma kojem je kroz radni vijek i sam pripadao.

U Lions klubu Opatija obnašao je različite funkcije, naposlijetku i predsjednika u Lions godini 2003/04. U lions godini 2002/03. imenovan je za predsjednika Regije „Zapad“ Distrikta, bio je član užeg Kabineta Guvernera Distikta, rizničar Distrikta,  a kao kruna humanitarnog rada u lionizmu postaje u Lions godini 2007/08, Guverner Distrikta 126-Hrvatska.

Bezbroj je programa i akcija koje je incirao i proveo, navodimo samo neke od njih:

kroz svoj mandat predsjednika kluba, bio je osnivač je dvaju Lions klubova: u Lovranu i Labinu, bio je i potpisnik povelje o bratimljenju Lions kluba Opatija s Lions klubom Treviso-Sile, autor je mnogobrojnih humanitarnih izložbi slika i aukcija, filatelističkih izložbi na temu Lionizma, bio je glavni urednik monografije: „Šetnja prostorom i vremenom“,Amira Muzura, u manadatu predsjednika , u lipnju 2004, u funkciji predsjednika organizirao je središnju proslavu 160-te godišnjice turizma u Gradu Opatiji, čije je veliko finale bilo odražavanje humanitarnog „Bečkog bala“ zajedno s bratimljenim klubom Laudon iz Beča, kao Guverner, osnivač je Hrvatske Lions akademije za obrazovanje rukovodećih kadrova u Lions klubovima, 15.06.2008. povodom 10 godišnjice postojanja Lions kluba Opatija, idejni je začetnik postavljanja makete za slijepe i slabovidne osobe, ispred Crkve Svetog Jakova u Opatiji…

U predgovoru jedne od svojih desetak knjiga i priručnika; Knjižica popularnog štiva, kako je on naziva: „Turizam i filatelija“, 150 godina turizma u Hrvatskoj, napisao je svoj moto:

„Uz veliku vjeru u ljude, sretan sam kad mogu nekome pomoć, kad ga mogu darivat, pa makar to bio i samo ljudski smješak“

Između objavljenih radova posebno je isticao knjigu“Ispunjen život“, prezentiranu u vili Angiolina 12.lipnja 2012.godine.  U njoj je prikazao neke događaje iz svog živo-ta otrgnute zaboravu, kako je izjavio, prvenstveno da bi jednog dana moji praunuci mogli pročitati nešto o Opatiji  kakvu  sam  ja poznavao.

Na kraju svog mandata kao Guverner Distrikta, napisao je knjigu pod nazivom: Moja guvernerska Lions godina 2007/2008.

Borut – Borja Kopani od mladosti se bavio i svojom ljubavi – filatelijom, bio je višegodišnji predjsednik Riječkog filatelističkog društva i dopredsjednik Hrvatskog filatelističkog saveza u kojima je ostavio neizbrisivi trag. Organizator je većeg broja filatelističkih izložbi, a posebno treba istaknuti Jadranske filatelističke susrete te najveću izložbu održanu u Hrvatskoj 2011.godine pod nazivom Alpe-Adria Phila 2011, koja se održala u Opatiji u hotelu „Kvarner“ i koja je okupila zemlje našeg okruženja. Kreirao je 50-tak prigodnih omotnica i priigodnih žigova popraćenim značajnim datumima i događajima vezanih uz, Rijeku i Opatiju i njihovim okruženjem.

Posebno treba istaknuti filatelistiku izložbu na temu „Lionsi na poštanskim markama svijeta“, koju je u Lions godini 2002/03., kao je sudionik Mediteranske konvencije  Lions klubova organizirao u teatru „Marin Držić“ u Dubrovniku.

Tijekom života primio je bezbroj nagrada i priznanja, kako domaćih tako i međunarodnih,  od kojih posebno  treba istaknuti priznanje „Melvin Jones Fellow“ koje dodjeljuje međunarodna Lions organizacija za osobit doprinos i inovativnost u radu.

Iza njega ostaju kćeri Nadežda i Nataša te unuci Miren i Ivan

Dragi Borja, uvijek ćeš ostati u našim srcima i sjećanju

Lions klub Opatija