Otvaranje SNOEZELEN sobe , akcija Lions Kluba Rijeka Sušak

Slika korisnika Darko Šubat
Darko Šubat 23 studenog, 2023 - 19:05
Članovi LK  Rijeka SUŠAK sa gostima

Snoezelen ili kontrolirano multisenzorno okruženje terapija je za osobe s poremećajem iz spektra autizma ili poteškoćama u razvoju. Provodi se uvođenjem osobe u umirujuće i stimulativno okruženje koje se sastoji od raznih svjetlosnih efekata, boja, zvukova, glazbe, mirisa.

Snoezelen je nastao iz razmišljanja da osobe s poremećajem iz spektra autizma imaju oskudnu mogućnost sređivanja i razumijevanja podražaja iz okoline, pa su izloženi kaotičnim i stresnim situacijama - preopterećeni su.

Snoezelen se koristi u svrhu relaksacije, otklanjanja nepoželjnih oblika ponašanja, agresivnog ili autoagresivnog, perceptivne stimulacije i integracije te kao dodatna pomoćna didaktička metoda učenja.

Korisnici uključeni u snozelen tretmane daju bolje rezultate u postizanju ciljeva određenih individualnim planom i programom, kao i pozitivne promjene u ponašanju i socijalnoj interakciji.