Obraćanje Guvernera D-126 Milorada Stanića u LG 2023./24.

Slika korisnika Zlatko Janković-Miloš
Zlatko Janković... 1 srpnja, 2023 - 17:02

Drage članice i članovi Lions i Leo klubova u Distriktu 126 Hrvatska, dragi prijatelji / ce

Lionsi su ljudi koji u Svijetu i u Hrvatskoj žele služiti svojoj zajednici pod motom We Serve/Mi služimo. Dakle, mi služimo bez osobne novčane naknade,  koristeći svoje vrijeme i vještine odnosno znanja te svoja dobra da bi sakupili sredstva za pomoć potrebitima.

I danas kao i prije 105 godina, naša misija je pomaganje potrebitima, a kako je svjetska situacija sve složenija , u svakom pogledu, dakle i u pogledu slabovidnosti i dijabetesa,  glede oboljelih od raznih oblika dječjeg karcinoma, okoliša pa i uslijed ratova u Europi i svijetu te uslijed opće otuđenosti ljudi jednih od drugih.

Svijet treba više služenja, zato i Lionsi trebaju više članova jer bez više članova nema ni više služenja.

Zato pojačajmo našu prisutnost zajednici. Svjesni da ta zadaća danas,  izgleda i jeste,  teža nego li je bila prije 10 ili 30 godina. Danas je teže motivirati ljude na humanitarni rad, u uvjetima prevladavajućeg „plaćeničkog individualizma“, ali upravo takvo vrijeme potvrđuje našu potrebu u svijetu i lokalnoj zajednici.

Mi Lionsi, želimo da kao ljudi, nismo jedni drugima roba ili ljudski kapital ili ljudski resursi, a što je toliko moderno i uobičajeno u današnjem govoru i praksi. Mi želimo jedni drugima biti ljudi.

Za to trebamo kontinuirani i kolektivni rad na samima sebi kroz naše klupske sastanke i osposobljavanje za emocionalnu komunikaciju i za čitanje iz budućnosti, a u tim tragovima budućnosti, još se više nego li danas sukobljavaju dobro i zlo pa će tako i od svakoga od nas zavisiti što će prevladati.

Alternative koje nam budućnost nudi su:

- Buđenje, osvješćivanje , svakoga od nas kao pojedinca i naš osobni razvoj te spremnost na služenje zajednici i potrebitima ili pak

- Globalizacija sukoba, ali ne daleko od nas, već i između svakog od nas u nastojanju prevlasti jedni nad drugima bilo koje vrste i istovremeno zloupotreba ljudskih prava na štetu tuđih prava i sloboda

Dakle, hoće li u budućnosti, pa i u našoj lokalnoj zajednici, prevladati dobro ili zlo. Hoćemo li se boriti samo za profit, jedni protiv drugih ili ćemo promicanjem emocionalne komunikacije i empatije jednih za druge,  ostati čovjeku čovjek, ovisi i o svakome od nas.

U prednjem smislu, svaki Lions treba definirati svoju osobnu misiju i svoju viziju, svoje ciljeve te adekvatno svojem položaju i svojim mogućnostima doprinositi.

I sa malim doprinosom možemo biti jako zadovoljni. Kada potrebiti ljudi dobiju  ruku na ramenu, puno im znači, pa i 10, a kamo li  100 eura onome koji ih nema, veliki su kao kuća, a još ako su dani sa veseljem to je „bingo“.

Kada se osvrnem unatrag u našu lionističku povijest, možemo vidjeti da smo svi zajedno na svjetskom nivou, na hrvatskom nivou, na nivou svakog našeg kluba pa i svakog lions člana pojedinačno, možemo, dakle, vidjeti da smo za potrebite učinili jako puno.

Možemo vidjeti da smo pripadnici jedne cijenjene svjetske organizacije i da uistinu možemo biti ponosni na sve učinjeno, na sebe same i na naše Lions i Leo klubove.

Služite potrebitima i  ponosite se time. Hodajte visoko podignute glave. Naša dijela nam daju pravo na to.

SLUŽENJE I PONOS moj je moto, koristite ga i Vi.

Milorad Stanić, Guverner  D 126 Hrvatska

01. srpnja, 2023.