NCLC Kuna Osijek - Slijepe i slabovidne osobe u zajednici

Slika korisnika Robert Sedak
Robert Sedak 24 travnja, 2024 - 14:14

U prostoru Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku 7. i 8. veljače 2024. održana su predavanja i radionice s temom Slijepe i slabovidne osobe u zajednici. Predavanja i radionice održane su u suradnji NC Lions kluba Kuna i  Centra za rehabilitaciju Fakulteta za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku.

Oba dana predavanja su slušali učenici osmih razreda OŠ Višnjevac u sklopu predmeta Građanski odgoj s kojima je na predavanjima i radionicama aktivno sudjelovala i  njihova nastavnica Građanskog odgoja Silvija Vukašinović. Od posebne je važnosti što su učenici nakon predavanja pohađali posebno osmišljene radionice kroz koje su pokušavali obaviti nekoliko jednostavnih svakodnevnih radnji povezanih očiju te u učionici koja je opremljena tzv. tamnom sobom koja prilikom prolaska kroz nju pokazuje svijet kakvim ga doživljavaju slijepe i slabovidne osobe. Predavači i radionice bili su posvećeni cilju ove akcije - educiranju mladih o uzrocima i vrstama sljepoće i slabovidnosti te poticanju na promišljanje o izazovima svakodnevnog života slijepih i  slabovidnih osoba i njihovom položaju u zajednici što je u skladu s Lions ciljevima. Ovom je temom posebna pažnja posvećena senzibilizaciji mladih i poticanju na vlastiti angažman u društvu i zajednici. Oba su dana predavači održali predavanja prema sljedećem programu:

• Uvodni pozdrav mr. sc.Vlatke Kalađija, predsjednice NCLC Kuna i doc. dr. sc. Ljiljane Širić, voditeljice Centra za rehabilitaciju na FOOZOS-u
  • Sljepoća iz medicinskog ugla, dr. med. Roberta Šokac, specijalistica oftalmologije
  • Mogućnosti uključivanja slijepih i  slabovidnih osoba u zajednicu, obrazovanje i zapošljavanje, Narcisa Vrbešić-Ravlić, mag. iur., spec. iur., pred. (spec. Ljudskih prava), Filozofski fakultet u Osijeku, članica NCLC Kuna
  • Svakodnevni život slijepih osoba, Nevena Benić, prof., profesorica u mirovini Centra za odgoj i obrazovanje „Vinko Bek“, ispred Udruge slijepih Osječko-baranjske županije
  • Interaktivna radionica - iskustvo tamne sobe, snalaženje u prostoru, obavljanje rutinskih radnji bez osjetila vida, izv. prof. dr. sc. Tijana Borovac, FOOZOS, članica NCLC Kuna

Ovom akcijom NC Lions klub Kuna u suradnji s Fakultetom za odgojne i obrazovne znanosti u Osijeku želi doprinijeti društvu u osvješćivanju mogućnosti pomoći slijepim i slabovidnim osobama uvažavajući njihova prava i mogućnosti na ravnopravan život u zajednici. Zadovoljni dobrom suradnjom i zajedničkim ciljevima u poticanju edukacije i senizibilizacije mladih za suživot sa slijepim i slabovidnim osobama, ali i svim drugim osobama s invaliditetom, NC Lions klub Kuna i Centar za rehabilitaciju FOOZOS-a nastojat će ova akciju kontinuirano provoditi i pokušati uključiti više osnovnih i srednjih škola.