Mursice u posjetu beskućnicima u Domu sv. Vinka u Osijeku

LionsHR Adminis... 9 veljače, 2015 - 14:33

Lions klub Mursa od samoga osnutka, punih  sedamnaest godina pomaže beskućnicima za koje u Domu sv. Vinka skrbi Caritas Đakovačko-osječke nadbiskupije.

Dana 2. veljače 2015. godine ponovno smo ih posjetile i razveselile darujući im one osnovne stvari što je čovjeku svaki dan potrebno; košulje, čarape, donje rublje i sl. Dvadeset i dvoje ljudi, od čega dvije žene, svaki dan preko zime borave u domu preko dana i noći, a u proljeće i ljeti su danju negdje na otvorenome; na ulici, u parku, na kolodvoru ili negdje drugdje. Navečer dolaze na spavanje u dom. To su oni isti ljudi koje često srećemo u gradu, a mnogi prolaznici će okrenuti glavu kada ih vide, zaboravljajući da se to danas može dogoditi gotovo svakome od nas.

Iako su sami u velikoj mjeri doprinjeli svome sadašnjem položaju, ovo nemilosrdno vrijeme  naše svakodnevnice, ne daje podjednaku šansu svima. U razgovoru punom emocija saznale smo više o njihovim teškoćama. To su ljudi bez prebivališta. Beskućnici  kažu bez identiteta,  bez osobne iskaznice i upravo ta činjenica im stvara najveće probleme i ovisnost o povremenoj socijalnoj pomoći i  toplom obroku u Caritasu ili Crvenom križu.  Godinama se taj problem institucijalno pokušava riješiti, ali do sada posve bezuspješno.

Radovali su se poklonima, ali još više toploj riječi koju im je na početku uputila naša predsjednica, Mirjana Pajić . Slušajući njihove životne priče i teškoće kroz koje prolaze, još jednom smo se uvjerile koliko je danas važno pomagati siromašnima da prežive u ovim teškim danima i pri tome se osjećaju  kao ljudi.

Mi služimo!

Osijek, 5.2.2015. godine                                                                                                             N.A.