In memoriam Prof. dr. Igor ROŽANIĆ 3.03.1927. – 8.4.2022.

Slika korisnika Zlatko Janković-Miloš
Zlatko Janković... 10 travnja, 2022 - 13:45

In memoriam Prof. dr. Igor Rožanić

3.03.1927. – 8.4.2022.

Sa velikom tugom u srcu svim dragim prijateljima i LIONS zajednici Hrvatske javljamo da nas je jedan od doajena lajonizma u Hrvatskoj, osnivač i prvi predsjednik Lions Kluba Rijeka, jedan od osnivača našeg Distrikta nakon kratke bolesti u 96-toj godini života napustio naš voljeni član, suprug, otac, nono i pranono Igor Rožanić. Još prije tri tjedna uživao je na obiteljskoj fešti u Motovunu, proslavio 65. godišnjicu braka i svoj 95’ rođendan. Bio je u punoj formi, duhovit, veseli i aktualan kao i uvijek.

Igor je bio doajen hrvatske brodogradnje, pionir gradnje one design jedrilica klase Snipe, projektant Skitnice moreplovca i pisca Joze Horvata, učitelj svoje obitelji kao i mnogih studenata u Hrvatskoj i u svijetu.

Njegova ljubav prema moru i brodovima i iskonskim vrijednostima života ostati će zauvijek naša vodilja i vodilja generacijama koje dolaze a našim članovima koji su ga poznavali moralna vertikala za sva vremena.

PP Igor je na Tehničkome fakultetu u Zagrebu diplomirao je 1953., a doktorirao 1979. na Tehničkome fakultetu u Rijeci disertacijom Tehnološka i ekonomska optimalizacija izrade panela u brodogradnji. Radio je u riječkom brodogradilištu 3. maj (1953−63., 1969−80), gdje je bio inženjer odjela za zavarivanje, organizirao i vodio Odjeljenje tehničke kontrole te bio samostalni projektant Biroa za razvoj i investicije. U Jugoslavenskom registru brodova u Splitu radio je kao stručnjak za strukturu, zavarivanje i kontrolu (1963−69). Bio je zaposlen u laboratoriju za ispitivanje materijala i zavarivanje poduzeća Siemens Dynamowerke u Berlinu (1950) te kao inženjer za primjenu metoda nerazornih ispitivanja u poduzećima Röntgenkontrollen u Oslu (1966) i Canadian Welding Bureau u Torontu (1968). Na Tehničkome fakultetu u Rijeci predavao je 1966−80., a od 1987. ponovno kao redoviti profesor. Predavao je kolegije Tehnološki procesi gradnje broda, Zavarivanje i srodni postupci, Osnivanje brodogradilišta i Objekti morske tehnologije. Bio je dekan Fakulteta 1989−91. i predstojnik Zavoda za brodogradnju i inženjerstvo morske tehnologije od 1994. do 1997., kada je umirovljen. Na Strojarskome fakultetu u Slavonskome Brodu predavao je 1980−87. Bavio se tehnologijama građenja i održavanja plovnih objekata, objektima morske tehnologije, tehnologijom zavarivanja te tehnologijom kontrole bez razaranja. Bio je počasni član Hrvatske akademije tehničkih znanosti (HATZ-a) od 1998.