In memoriam: Adio Vam, dragi naš gospar Jozo !

LionsHR Adminis... 2 prosinca, 2012 - 20:02

Umro je  dr. sc. Josip Lovrić, član osnivač Lions kluba Dubrovnik – Sveti Vlaho

Adio Vam, dragi naš gospar Jozo !

Dr. sc. Josip Lovrić preminuo je u noći 26. studenoga 2012. u dubrovačkoj Općoj bolnici.  Gospar Jozo, naš „Super Senior“ jedan je od članova osnivača  Lions kluba Dubrovnik – Sveti Vlaho, osnovanog 25. listopada 1990, prvog Lions kluba u Hrvatskoj. Kao i u svom znanstvenom i književnom radu tako je i u našem lajonističkom radu, bio samoprijegoran, uvijek spreman na suradnju i osoba koja je zračila optimizmom i duhovitošću. Bio je kroničar našeg kluba, prenoseći na mlađe članove činjenice o počecima lajonizma u Dubrovniku a time i u Hrvatskoj.

Nosilac je priznanja Melvin Jones te posebnog „Priznanja“  prošlogodišnjeg međunarodnog predsjednika Wing-Kun Tama. LC Sveti Vlaho je donio odluku da se naša višegodišnja akcija stipendiranja darovitih studenata, dalje vodi pod nazivom „Fond za stipendiranje Josip Lovrić“.

Rodio se u Dubrovniku 1928. godine. Diplomirao je na Brodograđevnom odjelu Tehničkog fakulteta Sveučilišta u Zagrebu 1952. godine, a 1980. doktorirao je na Fakultetu strojarstva i brodogradnje u Zagrebu iz područja brodogradnje i počeo predavati na poslijediplomskom studiju tog fakulteta. Godine 1990. Izabran je za rektora Sveučilišta u Splitu gdje ostaje do kraja 1992., nakon čega je reizabran za dekana Pomorskog fakulteta u Dubrovniku 1993.  U siječnju 1997. Lovrić je imenovan rektorom Veleučilišta u Dubrovniku, jezgre iz koje 2004. nastaje Sveučilište u Dubrovniku. Bio je član i osnivač Hrvatske akademije tehničkih znanosti Zagreb, te francuske Academie Europeenne.

Od 1979. do smrti bio je glavni urednik časopisa „Naše more“ , jedinog znanstvenog pomorskog časopisa u Hrvatskoj, voditelj znanstveno-istraživačkog projekta „Balastne vode“ na Veleučilištu i Sveučilištu u Dubrovniku. Lovrić je od 1971., član je upravnog tijela „Društva prijatelja dubrovačke starine“. Uspješno se bavio i književnim radom pišući pod pseudonimom Jozo Lovrić Jadrijev. Tečno je govorio francuski, engleski i talijanski jezik.