Lions klub Zadar: Završetak velike akcije - klavir u Koncertnoj dvorani

LionsHR Adminis... 23 siječnja, 2018 - 14:17

Siječanj 2018. godine ostat će posebno zabilježen u povijesti Lions kluba Zadar. Na konferenciji za novinare, naime, javnost je najprije upoznata sa završetkom velike akcije koja je rezultirala kupovinom klavira, a potom je na tom klaviru prvi koncert priredio jedan od naših najboljih pijanista Lovro Pogorelić. A sve je počelo još 2012. godine.

Razmišljajući o najboljem načinu pomoći svojoj lokalnoj zajednici članovi kluba prihvatili su prijedlog Nives Kozulić o pokretanju građanske inicijative za obnovu Kneževe palače, posebice uređenju Koncertne dvorane u njoj, kultnog zadarskog mjesta kulture i glazbe, prije njenog razaranja agresorskim granatama u listopadu 1991. Tako je na humanitarnom božićnom balu 2012. pokrenuta  akcija „Trebamo i želimo koncertnu dvoranu u Kneževoj palači“. Uz veliku potporu brojnih ustanova i udruga u kulturi krenule su priredbe i koncerti s tim predznakom, a u ljeto 2013. je pokrenut i festival Zadar classic open air s koncertima na gradskim trgovima uz sudjelovanje mladih, uglavnom zadarskih glazbenika. Podrška festivalu došla je od Grada Zadra, posebno od Turističke zajednice grada Zadra koja je klubu od lani u tome postala i partner. Od utemeljenja festivala održano je ukupno 60 koncerata odlično prihvaćenih od građana. Od njihovih priloga te akcija koje su prethodile, na posebnom računu našlo se ukupno 122.000 kuna. U međuvremenu je i Kneževa palača i koncertna dvorana u njoj u potpunosti uređena i opremljena sredstvima europskih fondova pa je trebalo odlučiti kako uložiti prikupljena sredstva a da budu izravno vezana uz Koncertnu dvoranu i trajno na usluzi građanima. Ravnateljica Koncertnog ureda Dina Bušić s kojom je od početka cijele akcije uspostavljena izvrsna suradnja, predložila je da se nabavi klavir za dvoranu, a Grad Zadar, inače osnivač tog ureda pristao je biti partnerom Lionsima i osigurati dodatna sredstva. I tako je nabavljen klavir Bösendorfer Conservatory 200, vrijedan 350.000 kuna. Smješten je u Koncertnu dvoranu, prva je, kratko, pred novinarima i presretnim Lionsima zasvirala Dina Bušić,  a prvi koncert u subotu, 20. siječnja izveo Lovro Pogorelić. Dvorana je bila prepuna, a ulaz je bio slobodan kao dar građanima koji su od početka prihvatili akciju Lionsa i vjerovali u njen sretan završetak.