Lions klub Luca -Pop up book store

Slika korisnika Tatjana Jukić
Tatjana Jukić 24 listopada, 2023 - 22:06

Lions klub "Luca" Šibenik i ove se godine uključio u obilježavanje Mjeseca hrvatske knjige i poticanje čitanja

Šibenske lionsice su drugu godinu zaredom sudjelovale na Pop-up book storeu. Riječ je o mini sajmu knjiga koji je Gradska knjižnica "Juraj Šižgorić" Šibenik u suradnji s Kulturnom udrugom Fotopoetika po četvrt put organizirala u sklopu manifestacije Mjesec hrvatske knjige. Cilj ove manifestacije, koja se svake godine obilježava od 15. listopada do 15. studenoga diljem Hrvatske, je popularizacija knjige i čitanja.
Ove godine, jednu od najljepših gradskih površina - Perivoj Roberta Visianija, je kao izložbeni prostor zamijenio interijer jedne od najljepših šibenskih zgrada - zdanje koje je projektirao arhitekt Ivan Vitić, jedan od najznamenitijih predstavnika hrvatske moderne arhitekture, i u kojem je smještena šibenska knjižnica.

Na sajmu su se knjige prodavale uz sajamski popust, razmijenjivale i poklanjale, a nove naslove za svoje kućne biblioteke posjetitelji su mogli nabaviti i uz simbolične donacije. Na svakome od štandova je uz razgovor o knjigama, njihovom značaju za pojedinca i društvo u cjelini te poticanju čitateljskih navika među djecom i mladima, bilo veselo i živo. Bila je to i prilika da se udruge, koje su svojim sudjelovanjem podržale mini sajam, međusobno bolje upoznaju i u interesu svojih članova, ali i sugrađana, povežu i planiraju zajedjičke akcije.

Uz poticanje čitanja ovaj Pop-up book store ima i zadaću podizanja razine ekološke svijesti građana kroz primjenu tri osnovna načela gospodarenja otpadom 3R: reduce, reuse, recycle (smanji uporabu, ponovno koristi i recikliraj). Stoga ne čudi što su organizator mislili i na najmlađe, koji su naša budućnost i kojima smo u nasljeđe dužni ostaviti bolji i ljepši svijet, pa su osmislili radionicu izrade slova od staroga papira i stranica uništenih knjiga.

Uz organizazore i Luce, na Sajmu su sudjelovali i Liga protiv raka Šibensko-kninske županije, Udruga osoba oboljelih od cerebralne i dječje paralize te ostalih tjelesnih invalida Šibensko-kninske županije "Aurora" Šibenik te čitateljski klubovi knjižnice "Jakobine" i "S knjigom u sridu!".

Sajam je unatoč lošem vremenu bio jako dobro posjećen i uspješan, a Luce će donacijama prikupljena novčana sredstva usmjeriti za pomoć potrebitima.

Služimo!