LIONS CLUB OSIJEK - NOVA DONACIJA ZAJEDNICI CENACOLO

LionsHR Adminis... 17 lipnja, 2015 - 18:54

Lions club Osijek nastavio je jedan od svojih stožernih i vrlo prepoznatljivih projekata –doniranje neophodnih potrepština štićenicima Zajednice Cenacolo u Šarengradu u neposrednoj blizini najistočnijeg hrvatskog gradića Iloka na Dunavu. Članovi ovog jednog od najstarijih hrvatskih Lions klubova, ujedno i jednog od primjerno aktivnih u našem Distriktu, posjetili su Zajednicu Cenacolo i uručili ovogodišnju donaciju, za koju su sredstva osigurali vlastitim humanitarnimm aktivnostima i prikupljenim donacijama upravo za tu namjenu,

Posjeta člannova Lions cluba Osijek štićenicima Cenacola bila je još jednom prilika da se ovi osječki Lionsi istinski  uvjere u potrebu i opravdanost pomaganja upravo takvim udrugama koje brinu o 'ljudima koji su došli do ruba' – kako reče jedan od njihovih štićenika. Nijednom  od nas koji smo nazočili ovogodišnjem susretu nije bilo lako slušati iskrene ispovijedi tih ljudi – najrazličitijeg socijalnog statusa, najrazličitijeg obrazovanja, različih navika, još različijeg podrijetla, pa sve do različitih jezika. Gotovo traumatično djelovale su priče pojedinaca koji su se s upravo nevjerojatnom iskrenošću vrlo kritički osvrtali na svoju iznimno tešku situacciju koja ih je odvela na stranputicu življenja. Prema riječima njihova duhovnika, koji godinama brine o ovoj Zajednici, velečasnog Ivana Jurića, inače dugogodišnjeg župnika velike osječke donjogradske Župe Preslavna imena Marijina, u posljednje vrijeme značajnije je opao priljev ovisnika o opijatima ili alkoholu, a povećan je broj ovisnika o kocki i najnovije – ovisnika o internetu. Premda je gotovo sedamdesetak kilometara od Osijeka, vlč. Jurić gotovo je svakodnevno sa svojim štićenicima, a svake prve subote u mjesecu organizira i kolokvij za njihove roditelje.

Trenutačno u Šarengradu boravi petnaestak štićenika, mahom iz Hrvatske, ali iz Bugarske, Slovačke, Poljske, Bosne i Hercegovine… I premda je u Zajednici Cenacolo u cijelom svijetu službeni jezik talijanski, posve je razumljivo da štićenici iz drugih zemalja relativno brzo svladavaju jezik domaćina, pa tako, primjerice, štićenik iz Bugarske nakon samo nekoliko mjeseci, posve korektno govori hrvatski. Oni se već tradicionalno bave mahom poljoprivredom, ratarstvom i stočarstvom, provodeći tako dane u radu i molitvi u lijepo uređenoj kapelici nekadašnjeg franjevačkog samostana.

Ovogodišnji susret sa štićenicima Cenacola u Šarengradu upriličila su četiri člana LC Osijek –  aktualni predsjednik Zlatko Jurić, te trojica ranijih predsjednika – Marko Bagarić, inače inicijator suradnje sa Zajenicom Cenacolo, te Marin Pajić i PDG Šime Nevidal. Razumljivo, uz zahvalu domaćina, dogovoreno je slično druženje i nastavak suradnje dogodine, najvjerojatnije i na novoj lokaciji u poznatom Marijanskom svetištu u Aljmašu na ušću Drave u Dunav. - š