LC Split sudjelovao na Festivalu znanosti 2018.

LionsHR Adminis... 29 svibnja, 2018 - 13:22

Predavanje o otkrićima koja su unaprijedila borbu protiv zaraznih bolesti

LC Split je u terminu koji ima za svoja predavanja u hotelu Park u Splitu dana 17. travnja 2018. ugostio predavanje iz programa Festivala znanosti u Splitu „Znanošću protiv zaraznih bolesti“ koje je održala doc.dr.sc. prim. Anamarija Jurčev Savičević, dr. med. iz Nastavnog zavoda za javno zdravstvo Splitsko-dalmatinske županije.
Revijalni prikaz najvažnijih otkrića koja su borbu protiv zaraznih bolesti učinila uspješnijom vodio je od Antony van Leeuwenhoek-a  koji je prvi vizualizirao mikroorganizme jednostavnim mikroskopom, dr Roberta Kocha koji je povezao mikroorganizme s nastankom zaraznih bolesti, sir Alexandera Fleminga koji je otkrio prvi antibiotik penicilin što je označilo revoluciju u liječenju  zaraznih bolesti  protiv kojih se do tada mahom umiralo, do dostignuća 21. stoljeća.
Zanimljivim povijesnim crticama osvježeno je izlaganje o zaraznim  bolestima koje su  i u današnje vrijeme uzrokom značajnog pobola i smrtnosti.
Naglašena je važnost jednostavne, ali  vrlo učinkovite,  mjere prevencije zaraznih bolesti- pranja ruku,  kojoj se, premda bitno smanjuje širenje mikroorganizama, ne pristupa dovoljno često ni pravilno.  Spomenut je sve izraženiji problem koji nastaje zbog nastanka rezistentnih bakterija koje su nastale nekritičkim propisivanjem antibiotika. Jasno je prezentirana korist najuspješnije medicinske intervencije- cijepljenja, kojom su neke bolesti smještene u ropotarnicu povijesti, a nekima značajno smanjen negativan utjecaj na zdravlje i pojednica i populacije. Nažalost, zbog manjih cjepnih obuhvata djece od potrebnih u današnje vrijeme, u situaciji smo da nam ponovo prijete bolesti koje smo bili uspješno stavili pod kontrolu.