LC Lenuci - realizirana je akcija na području vida u vrijednosti cca 450.000 kn - donirano 256 naočala i ugrađeno 516 naočalnih leća

LionsHR Adminis... 27 svibnja, 2019 - 14:17

Humanitarna akcija 100 naočala za potrebite!

U okviru obilježavanja globalnih ciljeva lionizma posebno se ističu aktivnosti koje se odnose na poboljšanje života osoba koje su slabovidne, a zbog životnih, prvenstveno, socijalnih razloga nisu u mogućnosti osigurati sebi niti najbližima adekvatna pomagala za vid. Vođeni idejom pomaganja socijalno ugroženim osobama osmišljen je projekt u kojem je sudjelovalo nekoliko partnera. Ideja je pokrenuta od strane LC Lenuci i izv.prof.dr.sc. Sanje Kalambura kao članice kluba. Podržana je od strane svih članova kluba jednoglasno te je tijekom 2018. i 2019. godine s partnerima u projektu krenula realizacija ovog velikog projekta. Partneri u projektu bili su: L’OCCITANE Zaklada iz Francuske i Stillmark Zagreb d.o.o. (L’OCCITANE Hrvatska) iz Zagreba koji su donirali financijska sredstva za naočalne okvire, Essilor Optika d.o.o. iz Zagreba koji su donirali naočalne leće te obavljali ugradnju leća u okvire sa Srednjom Školom Ruđera Boškovića te Veleučilište Velika Gorica koje je obavilo sve preglede. Ukupno je obavljeno preko 265 pregleda. Ukupno je 156 osoba dobilo naočale, obrađeno je i ugrađeno 516 naočalnih leća, te ukupno ispručeno 256 gotovih naočala. Ukupno je 194 osobe dobilo 2 para naočala tj. za kratkovidnost i dalekovidnost dok je 54 osobe dobilo naočale ili za kratkovidnost ili za dalekovidnost. Zajedničko je svima da smo uspjeli donijeti bolji pogled na svijet onima kojima je to potrebno, a koji to sebi nisu bili u mogućnosti priuštiti. U akciji je sudjelovalo preko 20 ljudi iz Veleučilišta Velika Gorica, LC Lenuci, Essilor i Ruđer Bošković. Cijelu akciju je koordinirala izv.prof.dr.sc. Sanja Kalambura, a koja se posebno angažirala i na pronalasku socijalno ugroženih. U deset JLS smo pokrenuli akciju: Zagreb, Split, Sisak, Ogulin, Glina, Topusko, Petrinja, Gvozd, Pokupsko, Kravarsko. Vrijednost akcije je procjena na 450.000 kn a troškovi su se osim same izrade naočala odnosili na prijevoz socijalno ugroženih do mjesta pregleda u Zagreb ili Veliku Goricu, raspodjelu naočala do krajnjih korisnika, prigodno druženje s korisnicima te razne promo materijale za sve koji su sudjelovali u akciji. Akcija je prerasla okvire planiranog, a dotaknula domove onih koji su u dijelovima RH gdje na žalost nema mogućnosti ni kontrole ni pregleda vida, a posebno nema mogućnosti za kupovinu naočalnih okvira. Ovom akcijom ostvarili smo više lions ciljev: služenje na području vida, povećali vidljivost Lionsa i pomogli socijalno potrebitim.

Svjesnost je svijetlost!

Služimo