Izvješće s 59. Europa Foruma u Istanbulu

Izvješće s 59. Europa Foruma u Istanbulu

Tema ForumaBridging Cultures through Services

Vrijeme održavanja: 30. listopada do 2. studenoga 2013. godine

Na 59. Europa Forum u Istanbul sam otputovala dana 30. listopada 2013. godine.  Organizator Foruma je MD-118, Turska, Multi Distrikt koji je tom prigodom proslavio 50 godina postojanja lionizma u zemlji i služenja lokalnoj zajednici širom Turske. Ponosni na svoja dosadašnja postignuća u zemlji prepunoj kontrasta, proslavili su upravo dan prije otvaranja Foruma, 90 godina od osnutka Republike Turske. Premostiti različite kulture, pomagati bez obzira na različitosti, bila je nit koja se provlačila kroz sve teme Foruma.

Program Foruma je imao svoj standardni, osnovni okvir, ali ove godine se posebna pozornost posvetila brojnim seminarima i radionicama posvećenima stjecanju potrebnih znanja i vještina za rukovođenje u današnjem vremenu i  sadašnjim okolnostima. Svjesni velikih generacijskih razlika u Lions klubovima, velikih kulturnih i gospodarskih razlika i osobitosti u europskim zemljama, pomanjkanja motivacije, rukovoditelji Foruma  ponudili su sudionicima niz vrlo zanimljivih seminara i tema od kojih ću posebno spomenuti slijedeće:

·        Srednja i Istočna Europa - rasprava o stanju, ciljevima i inicijativama

·        Žene i Lionsi - fokus na povećanju žena u članstvu, uspjeh žena u klubovima, težnja prema obiteljskome članstvu

·        Lions Quest – jedan od najboljih svjetskih programa “Socijalno i emocionalno učenje“, preventivni program za izgradnju odgovornih,  brižnih mladih ljudi za život u miru

·        Vođenje različitih generacija –četiri generacije u klubu, svaka sa svojim  osobitostima, životnim navikama i vrijednostima. Razumjeti različite generacije, vrijeme u kojemu su stjecane navike, znanja i etički principi, danas je iznimno važna tema radi zadovoljstva i ostanka članova u klubu

·        Motivacija članstva – iznimno važna tema, ključ uspješnoga rada ne samo u klubu, nego i životu općenito

Bilo je uistinu teško odabrati iz bogatstva ponuđenih tema. Prvi viceguverner, Nenad Prelog  i ja dogovarali smo se na koje seminare i radionice ćemo ići posebno, kako bismo dobili što više informacija i tako obogatili naše znanje koje ćemo rado podijeliti s vama na našim susretima. Naši mladi, Barbara Milčić i Ante Škugor odradili su svoje programe za razmjenu mladih i leo klubove, također  uspješno.

Dva puta sam se susrela s međunarodnim predsjednikom, Barry Palmerom. Guvernerica i Distrikt 126 Hrvatska dobio je za prvo razdoblje ove godine, „Dream Achiever Awards“. Međunarodni predsjednik želi ne samo motivirati, nego i nagraditi, priznati uspjeh svima onima koji „slijede svoj san“, ili drugim riječima ostvaruju ciljeve i programe.

Na kraju nekoliko riječi o Istanbulu. Mega polis, košnica koja vrije dvadeset i četiri sata i  izaziva divljenje svojom  monumentalnom, orjentalnom arhitekturom  i nasljeđem. Ipak, u vrijeme našega boravka na glavnome trgu su bili specijalci s dugim oružjem, a ispred studentskoga Kampusa transporter  i opet specijalci. Kada se sjetimo naše nedavne prošlosti i strašnoga rata, lijepo se vratiti u našu mirnu domovinu. Prvi ovogodišnji distriktualni projekt je „Poster mira“ koji godinama organizira LC Mursa. Dođite u Osijek 29. studenoga i pogledajte izložbu dječjih crteža iz cijele Hrvatske na temu mira.

Vaša Nada Arbanas DG

Naša snaga za sretniji svijet

Osijek, 5. studeni 2013. Godine                                                                        Mi služimo