Hrvatski Lionsi na snimanju emisije „Lijepom našom“ u Pečuhu

LionsHR Adminis... 4 ožujka, 2014 - 17:23

Hrvatska televizija u sklopu svog vrlo gledanog serijala „Lijepom našom“ snimila je prošloga tjedna takvu emisiju u Pečuhu u susjednoj Mađarskoj, gdje živi veliki broj Hrvata, koji vrlo pažljivo njeguju hrvatsku tradicijsku kulturu i podržavaju hrvatske narodne običaje. U programu su sudjelovale brojne folklorne grupe, tamburaški orkestri i solisti iz kulturno-umjetničkih društava s hrvatskim predznakom, a od solista iz Hrvatske valja spomenuti Gorana Karana, Stjepana Jeršeka Štefa, Đani Stipaničeva, Miroslava Škoru i Maju Šuput, uz pratnju „Berde Benda“ iz Slavonskog Broda, te neponovljivog voditelja Branka Uvodića. Svirale su tamburice, razlijegala se šokačka pjesma, prezentirale su se prekrasne nošnje, demonstrirala priprema za pečenje pokladnica i 'poderanih gaća', i tako sve od gradišćanskih Hrvata na mađarsko-austrijskoj granici, preko Podravaca i Baranjaca, pa sve do Bunjevaca u Bačkoj. Sve to pridonijelo je sjajnoj atmosferi i izvanrednom ozračju, podiglo dvoranu na noge, a burni pljesak često je prekidao izvrsne protagoniste, uz posve aktivno sudjelovanje publike u programu.

Samo snimanje je organizirano u prepunoj pečuškoj sportskoj dvorani „Lauber Dezső“, a uz brojne gledatelje snimanju je nazočio i veleposlanik Republike Hrvatske u Mađarskoj Nj.E. Gordan Grlić-Radman, kao i generalna konzulica u Pečuhu gospođa Ružica Ivanković.

Na poziv pečuških Lionsa, koji su dijelom bili i suorganizatori snimanja HTV-ova serijala, ovoj nadasve uspjeloj priredbi odazvali su se i hrvatski Lionsi iz Lions klubova, Osijek, Đakovo, Buga i Mursa, na čelu s pastguvernerima Darkom Angebrandtom i Šimom Nevidalom. Svi oni su u iznimno ugodnoj atmosferi proveli nekoliko sati u prijateljskom druženju sa članovima LC Pecs, na čelu s našim velikim prijateljem i svojevrsnim ambasadorom hrvatskoga lajonizma u Mađarskoj Ivom Pavićem. Prilika je iskorištena i za načelne dogovore o novim susretima pečuških i hrvatskih Lionsa, od kojih će zasigurno prvi biti ponovno u Pečuhu potkraj travnja na tradicionalnom "Bela balu", koji se održava u otmjenom podrumu "Pezsgőház" u centru grada Pečuha.

S obzirom na blizinu Pečuha i dosadašnju primjernu suradnju s pečuškim i mađarskim Lionsima, prava je šteta što se ovom iznimno uspjelom susretu nije odazvalo više naših članova, posebice iz Regije 'Istok'. - š