Hodanjem do zdravlja

Slika korisnika Ivana Štiglić
Ivana Štiglić 23 studenog, 2023 - 21:33

Dana 20. studenog 2023. obilježili smo Svjetski dan šećerne bolesti. Na svijetu otprilike 8% ljudske populacije boluje od šećerne bolesti-dijabetesa tipa 2, takozvanog tihog ubojice. Prema statistici i u Hrvatskoj je registrirano oko 300 tisuća bolesnika od ove bolesti.

Jedan od rizičnih faktora za dobivanje dijabetesa tipa 2 je moderni način života, koje podrazumijeva dugotrajno sjedenje i smanjenu tjelesnu aktivnost, osobito u urbanim područjima. Međunarodna dijabetička federacija stoga preporučuje bavljenje tjelesnom aktivnošću u trajanju od minimalno 30 do 45 minuta najmanje tri puta tjedno.

Lionsi generalno, pa tako i klubovi unutar Lions saveza Hrvatske svake godine obilježavaju ovaj dan kako bi osvijestili ovaj problem i potaknuli borbu protiv njega.

Mi unutar Lions kluba Nasta Rojc smo jednoglasno odlučili da ćemo ove godine pokušati osvijestiti svoje sugrađane da je hodanje jedan od načina borbe protiv dijabetesa. Grad Bjelovar je idealan i za večernje hodanje jer ima puno parkova, osvijetljenih nogostupa….

Za podršku smo pozvali #KlubnordijskoghodanjaObzorBjelovar, grupu pasioniranih ljubitelja nordijskog hodanja koji redovito po gradu hodaju s štapovima.

Skupa smo danas dakle prošetali gradom, rutom od otprilike 5 km, u brojnom društvu zaljubljenika u nordijsko hodanje, planinara i svih ostalih zainteresiranih građana.

Vrijeme je brzo proteklo u ugodnom društvu, razgovoru, šetnji kroz naš Bjelovar, osvijestili smo, makar malo, potrebu za zdravijim životom - uglavnom, korisno i ugodno provedena večer.

Hvala svim sudionicima koji su svojim dolaskom podržali našu akciju!