Guverner Distrikta-126 Dražen Melčić u posjeti Specijalnoj olimpijadi Hrvatske

LionsHR Adminis... 10 svibnja, 2016 - 13:26

Delnice, 9. svibnja 2016. - Guverner Distrikta-126, Dražen Melčić, na poziv nacionalnog predsjednika Specijalne olimpijade Hrvatske, gospodina Zdenka Mlakara i Franje Horvata, nacionalnog direktora te organizacije, uz nazočnost brojnih delegata i članova iz cijele Hrvatske, prisustvovao je godišnjoj skupštini ove udruge na čijem je početku održao predavanje o međunarodnoj udruzi Lions Clubs International, te izvijestio prisutne o brojnim dosadašnjim aktivnostima Lionsa u Republici Hrvatskoj.

Radni dio skupštine bio je uvod u dvodnevni Zdravstveni forum za čije održavanje su sredstva osigurana grantom LCIF-a. Lions Clubs International sa krovnom Special Olympics International intenzivno surađuje posljednjih godina te postoje opravdana očekivanja da će se ovo partnerstvo u bližoj budućnosti produbiti i u Distriktu-126 jer potreba za suradnjom sa hrvatskim Lions klubovima postoji.

Specijalna olimpijada Hrvatske, osnovana 22. travnja 1992. je nacionalni sportski savez koji se bavi provođenjem specifičnih sportsko – rekreativnih aktivnosti osoba s intelektualnim teškoćama prema načelima i pravilima međunarodne organizacije Specijalne olimpijade (eng. Special Olympics international) i propisa Republike Hrvatske koji uređuju pitanja sporta osoba s intelektualnim teškoćama. Specijalna olimpijada promiče razumijevanje, prihvaćanje i integraciju ljudi sa i bez intelektualnih teškoća i to u više od 170 zemalja. Sudjelovanjem u SO programu osobe s intelektualnim teškoćama stječu veće samopouzdanje i bolju sliku o sebi. Kroz svoje aktivnosti rastu psihički, duhovno i socijalno te pokazuju beskrajnu hrabrost i entuzijazam. Da bi se moglo sudjelovati u Specijalnoj olimpijadi treba imati najmanje 8 godina, od mjerodavnih organa biti identificiran kao osoba s intelektualnim teškoćama, kašnjenjem kognitivnog razvoja ili značajnim problemima u učenju. U programu Specijalne olimpijade mogu sudjelovati svi pa i osobe s teškim invaliditetom kroz posebni program motoričkih aktivnosti (MATP) koji naglašava trening i sudjelovanje, a ne konkurenciju. Prisega sportaša Specijalne olimpijade glasi:

“Dopustite mi da pobijedim, ako ne pobijedim, podržite me da budem hrabar u pokušaju!“