DA SE NE ZABORAVI! - 28 GODINA OD OSNIVANJA NAŠEG DISTRIKTA

DA SE NE ZABORAVI!

28 GODINA OD OSNIVANJA NAŠEG DISTRIKTA

Festa Svetoga Vlaha!

Dubrovnik, 3.veljače 1994. godine.

Dakle, na današnji dan prije 28 godina predstavnici do toga datuma osnovanih 11 Lions klubova, sastali su se u dubrovačkom Kneževu dvoru i dogovorili podnošenje zahtjeva Lions Internationalu za priznavanje tadašnjeg provizornog  hrvatskog Lions Distrikta. Bio je to doista poseban trenutak ne samo zbog rečenoga prijedloga, nego i zbog prvog ovakvog okupljanja do tada osnovanih klubova. Malotko se među nazočnima  i osobno poznavao, ali su i vrlo brzo uz sklapanje poznanstava, ta poznanstva prerasla u neraskidiva prijateljstva, koja i danas nakon gotovo puna tri desetljeća nas pionire hrvatskoga lajonizma podsjećaju na te povijesne trenutke…

Potpisnici povelje sa zahtjevom / Poveljom za osnivanje Distrikta bili su:

Za LC Sv.Vlaho DubrovnikIvo Besjedica (i članovi: Marojica Ucović, Tatjana Orlić-Tudor i Vesna Čučić) ; za LC ĐakovoZvonko Benašić (i članovi: Predrag Rechner i Paško Gašpar); za LC Istra RovinjŽelimir Filić (i članovi: Mladen Hvala i Ante Vlahović); za LC NašiceZorko Šimunić (i članovi: Pavle Kovačević i Ivan Benić); za LC OsijekAntun Tucak (i članovi: Šime Nevidal i Krešimir Glavina); za LC PožegaŽeljko Glavić (i članovi: Krešimir Toromanović i Vinko Matijević); za LC RijekaIgor Rožanić (i članovi: Dario Bognolo i Bojan Šober); za LC Slavonski BrodIvan Balen (i članovi: Davor Sedmak i Zlatko Mihić); za LC SplitJosip Gotovac (i članovi: Kruno Prijatelj, Ivo Giovanelli, Vjeko Mirković, Karlo Grenc i Branko Dragičević); za LC ViroviticaMijo Fett (i član: Vladimir Bogatti); za LC ZagrebMirko Barišić (i članovi: Franjo Sinković, Vladimir Kopun, Ivica Vidović, Miho Glavić, Ivan Čurković, Ivan Đerek, Ivica Jakić, Niko Gverović, Matija Katičić i Branko Lovrić).

Naravno, uz potpisnike bio je nazočan i doista veliki broj članova spomenutih klubova, koji su ovjekovječili ovaj trenutak zajedničkom snimkom ispred dubrovačke Katedrale obložene zaštitnim elementima zbog opasnosti od novih granatiranja srpskočetničkih agresora.

Ovo kratko podsjećanje vrijedno je spomena već i zbog toga što je iste godine na internacionalnoj Konvenciji Lions Internationala u korejskom Seoulu prihvaćen naš zahtjev, a prvim guvernerom Provizornog Distrikta 126 – Hrvatska, imenovan je Ivica Jakić. – š.