Akcija za akcijom LC Zadar

Slika korisnika Tomislav Košta
Tomislav Košta 17 studenog, 2023 - 19:36

Udruzi Svjetlo predana je donacija u hrani i higijenskim potrepštinama kupljenim sredstvima prikupljenima na nedavnoj promociji knjige „Hrvati na ledenom moru“ i pratećoj izložbi. Događaj je organiziralo Sveučilište u Zadru u suradnji s LK Quarneroli Lovran, EX Librisom iz Rijeke i zadarskom Znanstvenom knjižnicom. Uz prof.dr.sc. Roberta Lončarića i izv.prof.dr.sc. Luku Grbića, oba sa Sveučilišta u Zadru, o knjizi je, kao predstavnik sunakladnika govorio i naš guverner Milorad Stanić te urednik knjige Miljenko Smokvina. S obzirom na uključenost Lionsa sve je pratila i humanitarna akcija pa su prikupljena sredstva za zadarsku udruga Svjetlo. Udruga skrbi o osobama s intelektualnim teškoćama, onima koji više ne ulaze u sustav i program odgoja i obrazovanja, zbog svojih su potreba stigmatizirani i gotovo isključeni iz društva. Osnovana je prije 24 godine da bi njima i njihovim roditeljima pružila ono što najviše trebaju, osjećaj pripadnosti. Zbog problema s neadekvatnim prostorom u kojemu djeluje i nemogućnosti da dobije novi, prijeti joj gašenje. Upozoravajući na taj problem Lionsi su napravili ono što trenutačno mogu, donirali raznu hranu i proizvode za održavanje čistoće u prostoru gdje članovi udruge svakodnevno borave i koje im u svakom pogledu donosi svjetlo. A ono je vezano i uz drugu akciju „Neka i drugi vide“, koju Lions klub Zadar počinje provoditi u suradnji s Optikom Van Gogh za ljude slabijeg imovinskog stanja koji sebi ne mogu priuštiti, kad god im to treba, kupovinu naočala. Prikupljaju se stare dioptrijske ali i sunčane naočale, krpice za čišćenje i futrole u kojima se naočale drže. S te dvije akcije zadarski Lionsi ponovno sudjeluju u aktivnostima za očuvanje vida i borbi protiv siromaštva djelujući u lokalnoj zajednici i pomažući ljudima u vlastitom okruženju.

Lions klub Zadar već 25 godina djeluje u takvim okvirima a do kraja godine priprema još jednu veliku humanitarnu akciju.