U Zadru održana Tematska sjednica kabineta na temu Lionsi i maligne bolesti kod djece

Slika korisnika Zlatko Janković-Miloš
Zlatko Janković... 7 ožujka, 2024 - 18:30

Tematska je sjednica održana u subotu prije podne u Kazalištu lutaka a prethodila joj je predstava „Ja vidim“, Teatra Forno iz Osijeka, koja je nadasve nježno uvela u tu, svima bolnu i osjetljivu temu. Sudionike skupa nadahnutim su govorima pozdravili zadarski gradonačelnik Branko Dukić i zadarski župan Božidar Longin koji su i pozdravili skup, prorektor Sveučilišta u Zd Marko Lukić, predstavnici udruga Liga protiv raka Zd, Limfomi i leukemija Zd. Predsjednica Lions povjerenstva za maligne bolesti kod djece, Natalija Vodopija iznijela je svoja iskustva u borbi s tom bolešću. O tome je govorila i Ana Radunić koja je svoju borbu nastavila volontirajući u udruzi Krijesnice, a tu udrugu za pomoć djeci i obiteljima suočenim s malignim bolestima predstavila je Mirela Stanić Popović. Na svima razumljiv a opet stručan način o teškoj bolesti, njenim čestim posljedicama i mogućim načinima pomoći i djeci i njihovim obiteljima na sjednici je govorila pedijatrica doc.dr.sc.prim. Branka Polić, predstojnica Klinike za dječje bolesti u Splitu.

Nakon uvodnih izlaganja raspravljalo se o malignim bolestima kod djece što je jedan od fokusa našeg djelovanja, te usvojeni zaključci kojima želimo pripomoći rješavanju problema koji prate oboljelu djecu i njihove roditelje, kako u praktičnim pitanjima, tako i u zakonskim okvirima. Jer, statistika je porazna - u Hrvatskoj godišnje od malignih bolesti obolijeva 158 djece i mladih do 19 godina i umire njih 48, u Zadarskoj županiji ih godišnje obolijeva 7 a umire dvoje.

Nadamo se da će provedbom tih zaključaka navedena statistika biti barem malo bolja u korist malih pacijenata.