Predstava "Za dolore i magarca"

Slika korisnika Nikola Urukalo
Nikola Urukalo 23 prosinca, 2023 - 18:31

U organizaciji Lions cluba Šibenik i Kulturne udruge ‘Šibenske promenade’ u Hrvatskom narodnom kazalištu u Šibeniku održana je 21. prosinca 2023. godine predstava “Za dolore i magarca” s ciljem prikupljanja donacija koja je namijenjena za  Udrugu slijepih i slabovidnih osoba Šibensko-kninske županije.

Radnja se zbiva u starom Šibeniku, prije 100 godina, a govori o prošnji i ljubavi, o težačkoj obitelji koja ima tri kćeri i najstariju obećaju proscu iz Amerike jer za njezinom momka nisu htjeli čuti jer im nije bio po volji. No ona je pobjegla s njim i sada su se oni našli u neobranom grožđu jer je Amerikanac po mladu poslao svog nećaka. Nagovaraju drugu kćer da pristane na udaju, ali ona nije htjela za to niti čuti jer se htjela zarediti, ali na kraju je pristala. Na putu do Amerike koji je tada dugo trajao zaljubila se u nećaka čovjeka kojem je bila obećana i oni su se zapravo oženili. Nakon 20 godina ona stiže u Šibenik. U Ameriku je otišla u šibenskoj nošnji. Vratila se kao dama, ali srce je ostavila u Šibeniku, sa svojim ljudima.

Predstavu izvode članovi Dramske sekcije Udruge umirovljenika “Krešimirov grad” Šibenik pod redateljskom palicom Sineve Jurković koja za sobom ima uspješne predstave koje govore o šibenskim običajima tradiciji pa i nacionalnu nagradu.

Predstava je nastala po kratkoj priči šibenske pjesnikinje Duške Krnić, ali su je redateljica i glumci zajedno nadogradili novim epizodama i novim likovima.

Publika u Šibenskom kazalištu još jednom je bila oduševljena ovom predstavom nakon koje je s glumcima održano I lijepo druženje uz piće I domaće delicije.

N. URUKALO